Jantárová komnata v šurianskej knižnici

Jantárová komnata je miestnosť v Katarínskom paláci v ruskom meste Puškin. Jej dekorácia je vyrobená z jantárových panelov.   Pôvodná verzia vynikala precíznou remeselnou prácou nemeckých majstrov z 18. storočia a pozostávala z miliónov drobných kúskov vzácneho jantáru. Na znak spojenectva ju ešte v 18. storočí pruský kráľ daroval Petrovi I. Veľkému . V polovici 18. storočia boli umiestnené do nového Katarínskeho paláca v Cárskom Sele neďaleko Petrohradu, kde tak vznikla slávna Jantárová komnata a zostala tu až do druhej svetovej vojny. O tejto jedinečnej pamiatke sa mohli návštevníci podujatia Záhada jantárovej komnaty dozvedieť podrobnosti počas stretnutia s českým spisovateľom Milanom Zacha Kučerom v šurianskej knižnici 13. novembra 2019. Jeho rozprávanie spojené s dokumentárnymi zábermi priblížilo všetkým osudy tejto jedinečnej historickej a umeleckej pamiatky. V súčasnosti návštevníci môžu navštíviť len repliku pôvodnej komnaty, je veľký záujem o nájdenie tej pôvodnej. Originál počas druhej svetovej vojny zmizol a dodnes nebol nájdený. Podľa odhadov by tento skvost mal dnes na trhu s umením hodnotu viac ako 255 miliónov dolárov. Nehovoriac o tom, akú úlohu zohrával pri politických dohodách. Rozprávanie riaditeľa dokumentárnych televízií Milana Zacha Kučeru návštevníkom priblížilo osudy tohto „divu sveta“.
 
Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja.
 
JK
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ďalšie