MORENA, von z dediny !

Ani chladné počasie  a vietor neodradili obyvateľov Nitrianskeho Hrádku a okolia , aby sa prišli v sobotu 2.4.2022 rozlúčiť so zimou jedným z najstarších slovenských zvykov s kultúrnym podujatím pod názvom MORENA, von z dediny – Vynášanie Moreny, ktoré zorganizovalo Mestské kultúrne stredisko Šurany – Kultúrne zariadenie Nitriansky Hrádok.   Korene tohto prastarého obradu súvisia s predkresťanským výročným obyčajovým cyklom, kde Morena symbolizovala zimu, s ktorou sa spájala temnota a napokon aj smrť.

Morenu sprievod  vyniesol z dediny od Hrádockej Venuši smerom  k hrádzi k mostu.  Spievali sa obradové piesne, tancovalo sa   v podaní  DFS Šurianček, Mrchane + Mrchaňky a mužskej speváckej skupiny Váraďani.

Na konci dediny Morenu zapálili a hodili do tečúcej vody. Tak ako voda odplavila Morenu, mala aj zima opustiť kraj.

MH

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ďalšie