V Šuranoch sme „fašanguvali“

Najveselejšie obdobie roka, fašiangy, oslávili  obyvatelia Šurian  sprievodom a veselicou, ktorú pre nich pripravili pracovníčky Mestského kultúrneho strediska Šurany v uliciach mesta. „Fašanguvalo“ v piatok 25.feburára  i napriek tomu, že práve pre mesto Šurany sú typické fašiangové tzv. „končiny“ˇ /nedeľa, pondelok a utorok pred Popolcovou stredou/. Súčasťou sprievode, ktorý prešiel celým stredom mesta, bol turoň, ženích s nevestou a malými družičkami, cigánky, bosorky, deti v maskách medveďa, šaša  a mnoho iných. Ozdobu boli krásne kroje a tanečné a spevácke výkony členov folklórneho súboru Beťári z Černíka. Výrazné  mužské hlasy a spev dopĺňali chlapi z Nitrianskeho Hrádku, mužská spevácka skupina Váraďani. Fašiangovníci sa počas sprievodu zastavovali, aby roztancovali okoloidúcich a mohli si spoločne užiť dobrú náladu. Odvážnejší sa aj pridali a spoločne zakončili sprievod na ulici M.R.Štefánika, kde do tanca a pre dobrú náladu vyhrávali muzikanti kapely  2 + 1. Zaujímavosťou sprievodu boli originálne masky, ktoré mali na tvárach účastníci sprievodu. Ich autormi boli žiaci výtvarného odboru ZUŠ T. Sládkoviča v Šuranoch. Opatrenia nedovoľovali naplno hodovať, piť a jesť, ale dobrej nálade neubrali a všetci sa mohli vyšantiť dosýta. Organizátori dúfajú, že takto vznikne tradícia, ktorú si všetci obľúbia.

JK

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Ďalšie